CUSUR Logo

UA Quest Roundtable Steering Committees

RT I: Ukraine's Quest for Mature Nation Statehood

Steering Committee:

Vera Andrushkiw Julian Kulas
Stephen Bandera George Nesterczuk
Barbara Broomell Ihor Ostash
Doug Campbell Herman Pirchner
George Chopivsky Borys Potapenko
Guy Dubois Michael Sawkiw, Jr.
Bohdan Fedorak Dmytro Shtohryn
Mykola Hryckowian Mark Suprun
Adrian Karatnycky John Van Oudenaren
Mykola Kravchenko Myron Wasylyk
Olena Kozlova-Pates Walter Zaryckyj

RT II: US/Ukraine Strategic Partnership

Steering Committee:

Vera Andrushkiw George Nesterczuk
Stephen Bandera Ihor Ostash
Michael Bleyzer Kyle Parker
Barbara Broomell Herman Pirchner
Nadia Diuk Borys Potapenko
Ihor Dlaboha Oleksandr Potiekhin
Jerry Dutkewych Michael Sawkiw, Jr.
Bohdan Fedorak Mark Suprun
Mykola Hryckowian John Van Oudenaren
Adrian Karatnycky Myron Wasylyk
Lubomyr Kwasnycia Volodymyr Yatsenkivskyi
Olena Kozlova-Pates Walter Zaryckyj
Julian Kulas  

RT III: Ukraine and the Euro-Atlantic Community

Steering Committee:

Gretchen Birkle George Nesterczuk
Paul Bandriwsky Petro Paluch
Nadia Diuk Kyle Parker
Tamara Gallo Herman Pirchner
Mykola Hryckowian Oleksandr Potiekhin
Adrian Karatnycky Theodore Oleschuk
Tom Keaney Michael Sawkiw, Jr.
Serhiy Konopylov Dmytro Shtohryn
Olena Kozlova-Pates Mark Suprun
Julian Kulas Daria Tomashosky
George Lasziewicz John Van Oudenaren
John Micgiel Volodymyr Yatsenkivskyi
Richard Murphy Walter Zaryckyj
Yuri Nakonechny  

RT IV: Ukraine's Transition to a Developed Market Economy

Steering Committee:

Vera Andrushkiw John Micgiel
Stephen Bandera Richard Murphy
Gretchen Birkle Steven Nix
Paul Bandriwsky George Nesterczuk
Nadia Diuk Petro Paluch
Tamara Gallo Kyle Parker
Frank Morgese Herman Pirchner
Mykola Hryckowian Oleksandr Potiekhin
Vika Hubska Theodore Oleschuk
Adrian Karatnycky Michael Sawkiw, Jr.
Tom Keaney Barbara Shapiro
Serhiy Konopylov Yuri Shelest
Olena Kozlova-Pates John Van Oudenaren
Julian Kulas Volodymyr Yatsenkivskyi
George Lasziewicz Walter Zaryckyj
Nadia K. McConnell  

RT V: Ukraine's Transition to a Stable Democratic Polity

Steering Committee:

Vera Andrushkiw Julian Kulas
Stephen Bandera Nadia K. McConnell
Nadia Diuk John Micgiel
Katie Fox Richard Murphy
Tamara Gallo Steven Nix
Jeff Greenfield Kyle Parker
Mykola Hryckowian Herman Pirchner
Vika Hubska Michael Sawkiw, Jr.
Adrian Karatnycky Daria Tomashosky
Tom Keaney John Van Oudenaren
Serhiy Konopylov Walter Zaryckyj
Olena Kozlova-Pates  

RT VI: Ukraine's Transition to an Established National Identity

Steering Committee:

Vera Andrushkiw William Miller
Nadia Diuk Richard Murphy
Katie Fox Steven Nix
Olga Fishel Mark Olexy
Tamara Gallo Kyle Parker
Mykola Hryckowian Herman Pirchner
Vika Hubska Michael Sawkiw, Jr.
Adrian Karatnycky Bob Schaffer
Tom Keaney Morgan Williams
Serhiy Konopylov Daria Tomashosky
Olena Kozlova-Pates John Van Oudenaren
Nadia K. McConnell Walter Zaryckyj
John Micgiel  

RT VII: UA & NATO Membership

Steering Committee:

Vera Andrushkiw John Micgiel
Ilan Berman Richard Murphy
Nadia Diuk Steven Nix
Olga Fishel Jan Pieklo
Mykola Hryckowian Herman Pirchner
Adrian Karatnycky Bob Schaffer
Mykhailo Koziupa James Sherr
Iryna Kurowyckyj John Van Oudenaren
Ilko Kucheriv Morgan Williams
Nadia K. McConnell Walter Zaryckyj
William Miller Pavlo Zhovnirenko

RT VIII: UA-EU Relations

Steering Committee:

Olexandr Aleksandrovich John Micgiel
Ilan Berman William Miller
Peter Borisow Jan Neutze
Nadia Diuk Steven Nix
Olga Fishel Ulana Panchyshyn
Katie Fox Jan Pieklo
Elizabeth Knight Herman Pirchner
Ilko Kucheriv Bob Schaffer
Nico Lange Oleh Shamshur
Orysia Lutsewych Jeff Smith
Lewis Madanick Morgan Williams
Marta Matselioukh Walter Zaryckyj
Nadia K. McConnell  

RT IX: UA Regional Commitments

Steering Committee:

Yarema Bachynsky Christina Pendzola-Vitovych
Stephan Bandera Jan Pieklo
Peter Borisow Herman Pirchner
Natalia Brantley Bob Schaffer
Olga Fishel Oleh Shamshur
Nadia Komarnycky McConnell Vitaliy Shelest
Nico Lange Jeff Smith
Lewis Madanick Borys Tarasyuk
William Miller Morgan Williams
Steven Nix Walter Zaryckyj
Slavko Pavlyuk  

RT X: Compelling Bilateral Ties/US-UA & Canada-UA

Steering Committee:

Yarema Bachynsky William Miller
Stefan Bandera Steven Nix
Ilan Berman Christina Pendzola-Vitovych
Andrij Bihun Jan Pieklo
Orysia Dmytrenko Herman Pirchner
Olga Fishel Bob Schaffer
Laura Jewett Oleh Shamshur
Ihor Kozak Vitaly Shelest
Nico Lange Jeff Smith
Lewis Madanick Morgan Williams
Nadia McConnell Walter Zaryckyj

RT XI: Compelling Bilateral Ties/Germany-UA & Russia-UA

Steering Committee:

Yarema Bachynsky Christina Pendzola-Vitovych
Stefan Bandera Jan Pieklo
Ilan Berman Herman Pirchner
Andrij Bihun Bob Schaffer
Katie Fox Yuri Scherbak
Nico Lange Vitaly Shelest
Lewis Madanick Jeff Smith
Nadia McConnell Borys Tarasyuk
William Miller Morgan Williams
Steven Nix Walter Zaryckyj

RT XII: Compelling Bilateral Ties/Poland-UA & Turkey-UA

Steering Committee:

Yarema Bachynsky Christina Pendzola-Vitovych
Stefan Bandera Jan Pieklo
Ilan Berman Herman Pirchner
Andrij Bihun Oleh Rybachuk
Katie Fox Bob Schaffer
Tamara Gallo-Olexy Vitaly Shelest
Oleh Garyaga Jeff Smith
Stefan Kacaraj Mykhailo Sawkiw, Jr.
Lewis Madanick Borys Tarasyuk
William Miller Walter Zaryckyj

RT SE: Ukraine’s ‘Report Card’ on the Eve of Parliamentary Elections

Steering Committee:

Yarema Bachynsky Syatoslaw Pavlyuk
Andrew Bihun Christina Pendzola-Vitovych
Motryia Chaban Jan Pieklo
Katie Fox Herman Pirchner
Tamara Gallo-­Olexy Oleh Rybachuk
Oleh Garyaha Mykhailo Sawkiw
Mykola Hryckowian Bob Schaffer
Laura Jewett Jeff Smith
Nico Lange Borys Tarasyuk
Lewis Madanick Morgan Williams
William Miller Walter Zaryckyj
Steven Nix  

RT SE: Divining the Outcome of the [November] EP Summit in Vilnius

Steering Committee:

Yarema Bachynsky Syatoslaw Pavlyuk
Yaroslav Brisiuck Christina Pendzola-Vitovych
Motryia Chaban Jan Pieklo
Katie Fox Herman Pirchner
Mykola Hryckowian Oleh Rybachuk
Laura Jewett Jeff Smith
Nico Lange Borys Tarasyuk
Lewis Madanick Morgan Williams
William Miller Walter Zaryckyj
Steven Nix  

RT SE: Divining the Domestic and Security/Foreign Policy Priorities of Ukraine’s Next Parliament

Steering Committee:

Yarema Bachynsky Chrystyna Pendzola-Vitovych
Oleh Garyaha Jan Pieklo
Mykola Hryckowian Herman Pirchner
Laura Jewett Oleh Rybachuk
Nico Lange Bob Schaffer
Lewis Madanick Jeff Smith
William Miller Borys Tarasyuk
Steven Nix Walter Zaryckyj
Slavko Pavlyuk  

RT XVI: Ukraine and the National Minorities Question

Steering Committee:

Yarema Bachynsky Jan Pieklo
Oleh  Garyaha Herman Pirchner
Mykola Hryckowian Oleh Rybachuk
Nico Lange Bob Schaffer
Lewis Madanick Jeff Smith
William Miller Borys Tarasyuk
Slavko Pavlyuk Walter Zaryckyj
Chrystyna Pendzola-Vitovych